JALAPENO BİBER TURŞUSU (MEKSİKA BİBERLİ TURŞU)

JALAPENO BİBER TURŞUSU (MEKSİKA BİBERLİ TURŞU)

Acı biberin iştah açan haline bir yenisini ekleyerek lezzet üstü bir tarifle sizinleyim. Acı biber sevenleri keyiflendirip çerez niyetine yedirecek, sevmeyenlere de sevdirtecek türden olan jalapone biber turşusu yağlı haliyle bağımlılık yaratabilir 🙂

Hemen hemen her yıl kış hazırlıklarımı yaparken acı biberin bir kaç farklı halini yapmaya çalışırım. Malum kış mevsimi uzun ve soğuk. Gerçi son zamanlarda eski kış mevsimlerini çok yaşayamasak da soğuk havalarda baklagil yemeklerinin olmazsa olmazı turşular kilerlerimizde baş köşeyi alıyor.

Bildiğimiz diğer klasik turşulardan farklı bir hazırlama şekli olan jalapone turşusu yağ ve sirke karışımı ile kıtır kıtır ve nefis bir lezzet halini alıyor. Jalapone biber turşusu yapma miktarını belirlerken bu lezzet notunu unutmayın ve ona göre alın 🙂 Mesela ben 1,5 kg biber almıştım. Tadına baktıktan sonra acaba biraz daha mı almalıyım diye düşünmeden edemedim 🙂 Yani aslında turşuyu yaparken ne kadar miktarda yapmak istiyorsanız o kadar jalapone biber almanız yeterli, net bir miktarı yok denebilir. Bir de yapacağınız miktara yetecek kadar üzüm sirkesi elinizde oldu mu tamamdır 🙂

Acı biberleri doğrarken ellerinizin yanmasını istemiyorsanız dilerseniz elinize eldiven giyip öyle doğrayabilirsiniz. Vereceğim ölçü küçük su şişesi ölçüsüdür. Ancak aynı ölçüyü yarım kg’lık kavanozlarda da kullanabilirsiniz.

Yapılışı oldukça basit ve pratik,lezzeti kocaman olan jalapone acı biber turşusu tarifine hep birlikte bakalım 🙂

JALAPONE BİBER TURŞUSU

MALZEMELER

 • 1 kilo jalapone biber (ya da dilediğiniz kadar)
 • Yarım su bardağı sıvı yağ (1/2 lt’lik kavanoz ya da küçük su şişesi için)
 • 1 tatlı kaşığı iri tuz
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • Yeteri kadar üzüm sirkesi

YAPILIŞI

 • Yıkayıp suyunu süzdürdüğünüz jalapone biberlerin çekirdekleriyle birlikte ince ince doğrayın.
 • Doğradığınız biberleri küçük su şişesi ya da yarım kg’lık kavanozlara biberleriniz yettiği kadar pay edip doldurup bastırın.
 • Üzerine tuz ve şekerini ilave ettikten sonra sıvı yağı ekleyin.
 • Üzerinde kalan boşluğu sirkeyle doldurun hepsi bu.
 • Kavanozun kapağını sıkıca kapatın.
 • Turşu 10-15 gün sonra servise hazırdır. Dilediğiniz yemeğin yanında servise hazırdır.

AFİYET OLSUN …☘☘☘2 thoughts on “JALAPENO BİBER TURŞUSU (MEKSİKA BİBERLİ TURŞU)”

 • Her sene olduğu gibi bu sene ağustos ayı sonunda acı biber turşusu yaptım. 350 gr lık kavanozlarda toplam 40 tane. Ölümcül seviyedeki acıları sevmiyorum, biraz daha aromatik acıları tercih ediyorum. İlk açtığım kavanoz sanki salatalık yada lahana turşusu gibiydi. Bir hata yapmışımdır diye düşündüm ve bir kavanoz daha açtım oda aynı çıktı. Sonra bir kaç tane daha açıp denediğimde onlarda aynı çıktı. Nasıl olur dedim? Tam zamanında aldım biberleri. Jalapeno biberi olarak bilinen 7cm – 8cm uzunluğunda koyu yeşil biberler. Hata bendemi yoksa biberlerde mi bir sorun var hala anlayamadım.

  • Merhabalar..Siz turşuyu nasıl yaptınız peki? Açtığınızda lezzet olarak mı salatalık turşusuna benziyordu? İnanın bilemedim,pek te çok yapmışsınız 🙁 Tarifimde anlattığım gibi yaptıysanız hata olmaması lazım ama yine de ne şekilde yaptığınızı bilmem lazım ki belki bir yardımım dokunabilir.

Yorumunuz :