Yaradan’ın, insan hayatını değerli kılmak için bahşettiği lezzet duraklarından, arkadaşlarımı, hemşehrilerimi mahrum bırakmamak ana amacıyla 1970 yılında merhaba dediğim yerkürede en büyük şansım Kaz Dağlarının tüm zenginlikleri ile gıdalara bahşettiği nefasetin verildiği topraklarda doğmam olmuştur.

Anadolu’da yaşayan pek çok ailede olduğu gibi benim ailemin inceliği de; sahip olabildiği gıdalar ile Türk Mutfağının inceliklerini sergilemedeki maharetiydi. Gıdaların güzelliklerini insan damak tadına elinin lezzeti ile sunabilen bir anne ile yetişmek bir mutfak sevdalısına verilebilecek en kıymetli hazinelerdendir. Ne mutlu bana ki değerli anneciğim bana o kıymetli elini nefaset ile uzattı.

Doğduğum ve yaşadığım coğrafya olan Balıkesir; ülkede iki denize birden kıyısı olması özelliğini; bir parçasının Marmara da, bir parçasının Ege’de olması özelliğini tıpkı sırtını yasladığı Kaz dağların rüzgarı ile dağıttığı lezzetlerin sundukları gibi değişik lezzetlere sahiptir.

Hem Anadolu’nun kırmızı et ve tahıl üzerine kurulu yemek kültürünü, hem de sebze ve balık ikilemesini zeytinyağı ile yükseklere çıkaran kıyı Egesi lezzetlerini bir arada yaşatıyoruz.

Ocağın başına geçecek boya ulaştığım günden bu yana doğrusu kendimi mutfaktan uzak tutamadım. Değişik lezzetlerin peşinden koştum. Gün geldi eş-dost ağırlamalarında değerlendirdiğim yemek kültürü üzerine oturmuş hayat hikayemi daha geniş kitlelere ulaştırmak şeklinde değiştirmeye karar verdim. Ulusal kanalda yayınlanan bir yemek programı ile pekiştirdiğim profesyonel mutfak hayatım bugün Balıkesir’de değişik sofralarda hayat buluyor.

Kıymetli eşimin tereyağına olan düşkünlüğü nedeni ile tereyağının damak çatlatan lezzetlerini de değişik yemeklerle buluşturduğumu ifade etmeden geçemem.

Sevinçten bile olsa her daim gözünde akmaya hazır yaş bulunan,çocuğuyla her zaman gurur duyan bir delikanlı annesi,Allah’ın yarattığı tüm canlıları çok seven,özellikle de kedi ve köpekleri.Sokağında yaşayan kedilerin anneliğini yapmaktan dolayı son derece huzurlu,sevdi mi tam seven,sevdikleri için ömrünü,gönlünü veren ,ailesine ve mutfağına aşık bir kadın…

 

4 Comments

  1. Yüreğinin güzelliği ellerine yansımış bir kadın…
    Hayırlı ve uğurlu olsun emel ablacım…

    1. Çok teşekkürler canım benimm…O senin güzelliğin 🙂 Desteklerinizle balkaramel bebeğimizi hep birlikte büyüteceğiz inşallah 🙂

  2. Güzel yüreğin ile sunduğun eşsiz tariflerinle emeğine sağlık.Seni tanıdığım için kendimi şanslı hissediyorum.Sevgimdesin canım yolun açık olsun…

    1. Çok teşekkürler ablacım,çok güzel bir ortamda sizlerle tanıştığım için ben de kendimi çok şanslı hissediyorum…Yüreğinin tüm içtenliğini,sıcaklığını sunarak yaptığın iyi dileklerin için sağ olasın.Nice güzelliklerde uzun yıllar birlikte olmak dileğiyle…

Yorumunuz :